Ανακαλύπτοντας το νέο Μουσείο Μεσαράς

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσαράς. Οι μαθητές ταξίδεψαν στη Μεσαρά του παρελθόντος αλληλεπιδρώντας με τη πλούσια συλλογή εκθεμάτων, τα οποία τοποθετούνται από τους προϊστορικούς έως τους χριστιανικούς χρόνους.

Οι μαθητές υποδύθηκαν τον ρόλο των ερευνητών, εργάστηκαν ομαδικά και αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες έμαθαν για τον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των ανθρώπων των περασμένων εποχών. Με αυτόν τον τρόπο αφουγκράστηκαν την τοπική ιστορία και συνδέθηκαν βιωματικά μαζί της. Μας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση οι άρτιες εγκαταστάσεις του μουσείου, η αμεσότητα τον εκθεμάτων και η ηλεκτρονική εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας που διαθέτει. Θα θέλαμε, τέλος, να ευχαριστήσουμε το προσωπικό του μουσείου για τη φιλοξενία και την ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.