Το Τμήμα Ένταξης του 12/θέσιου  Δημοτικού  Σχολείου  Αγίας  Βαρβάρας, ιδρύθηκε το 1994. Λειτούργησε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 1994-1995 με  την  ονομασία  Ειδική  Τάξη. Από  το  σχολικό  έτος  2000-2001  όλες  οι  Ειδικές  Τάξεις  μετονομάζονται  σε  Τμήματα  Ένταξης.

Το Τμήμα Ένταξης παρακολουθούν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα της κανονικής τους τάξης. Εμφανίζουν δηλαδή δυσκολίες στην μάθηση.

Στόχος του τμήματος, είναι η σχολική και  η κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών αυτών.    Στο  τμήμα  φοιτά  μικρός αριθμός μαθητών από όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου. Οι μαθητές της πρώτης τάξης παρακολουθούν  μαθήματα  στο  τμήμα  μετά  το  πρώτο  τρίμηνο.

Οι μαθητές του Τμήματος Ένταξης είναι μαθητές της τάξης που φοιτούν. Η φοίτησή τους στο Τμήμα Ένταξης είναι μερική, ανάλογα με τις μαθησιακές δυσκολίες που παρουσιάζει κάθε μαθητής. Δηλαδή, ένας μαθητής μπορεί να παρακολουθεί π. χ. τα γλωσσικά μαθήματα ή τα μαθηματικά κάποιες ώρες την  εβδομάδα, για λίγο  καιρό  ή και ολόκληρο το σχολικό έτος, μέχρι να ξεπεράσει τις δυσκολίες του, ενώ παράλληλα παρακολουθεί τα άλλα μαθήματα στην κανονική του τάξη.

Οργάνωση του τμήματος

H  αίθουσα του Τμήματος Ένταξης που φιλοξενεί τα παιδιά  είναι μικρή. Οι μαθητές παρακολουθούν εξατομικευμένα προγράμματα ανάλογα με το γνωστικό τους επίπεδο και τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες, αφού αξιολογηθούν  οι  ικανότητές  τους.

Ο αριθμός των μαθητών του Τμήματος Ένταξης ασφαλώς δεν είναι σταθερός, κι αυτό είναι φυσικό, αφού στόχος του τμήματος είναι η πλήρης ενσωμάτωση των παιδιών αυτών στην κανονική τους τάξη.

Η οργάνωση και λειτουργία του Τμήματος Ένταξης είναι υπόθεση και ευθύνη ολόκληρου του σχολείου και είναι απαραίτητη η στενή και συνεχής συνεργασία όλου του διδακτικού προσωπικού, των γονέων και των εκπαιδευτικών υπηρεσιών της περιοχής του σχολείου.