Επιμορφωτική Ημερίδα από το Δημοτικό σχολείο της Αγίας Βαρβάρας

Μετά από πρόταση του συλλόγου διδασκόντων του ΔΣ Αγίας Βαρβάρας προς τον σύμβουλο εκπαίδευσης 6ης ενότητας ΠΕ Ηρακλείου κο Μ. Κολιοραδάκη, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5/2/2024 επιμορφωτική ημερίδα στο ΔΣ Αγίας Βαρβάρας με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας αλλά και των αντίστοιχων όμορων Δημοτικών σχολείων Αγίου Θωμά και Μεγάλης Βρύσης. Το θέμα της ημερίδας ήταν: «Παρουσίαση και διάχυση αποτελεσμάτων και δραστηριοτήτων στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ΚΑ122 του Δημοτικού Σχολείου Αγίας Βαρβάρας». Σε προηγούμενη μάλιστα ανακοίνωσή του, το Δημοτικού Σχολείο Αγίας Βαρβάρας είχε εκφράσει την επιθυμία να οργανώσει τη συγκεκριμένη επιμορφωτική ημερίδα κάτι που θεωρείται καινοτόμο και πρωτοποριακό για τα εκπαιδευτικά δεδομένα και μάλιστα για ένα σχολείο της επαρχίας.

«Είμαστε ευγνώμονες  που καταφέραμε να υλοποιήσουμε τη συγκεκριμένη ημερίδα. Όλοι οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν ενεργά με μεγάλη ευχαρίστηση γιατί η πλειοψηφία των δράσεων που παρουσιάστηκαν είχαν βιωματικό χαρακτήρα. Ας μη ξεχνάμε ότι η βιωματική μάθηση πρέπει να είναι προτεραιότητα όλων των εκπαιδευτικών για την καλύτερη αφομοίωση των γνώσεων, την κοινωνικοποίηση, την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση, την ενσυναίσθηση και την φαντασία των μαθητών μας. Και εμείς, ως μεγάλα παιδιά, αποκτήσαμε νέες γνώσεις και εμπειρίες μέσα από τις συγκεκριμένες δράσεις και είμαστε έτοιμοι να τις εντάξουμε στην εκπαιδευτική μας διαδικασία. Ευχόμαστε στο εγγύς μέλλον να υπάρξουν αντίστοιχες πρωτοβουλίες και προσκλήσεις και από άλλα σχολεία με σκοπό την ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων με τελικούς αποδέκτες πάντα τα παιδιά ».

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.