Το σχολείο μας διαθέτει μια αίθουσα 40 τ.μ. περίπου οργανωμένη και διαμορφωμένη κατάλληλα για τη χρήση πολυμέσων που περιλαμβάνει 14 Η/Υ, βιντεοπροβολέα και ειδικά εκπαιδευτικά λογισμικά.

Ο χώρος αυτός μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 20 μαθητές και μαθήτριες και παρέχει τη δυνατότητα στους  εκπαιδευτικούς του σχολείου να κάνουν τη διδασκαλία τους με διάφορα  εποπτικά  μέσα  ή να αντλήσουν πληροφορίες από το διαδίκτυο.

Το σχολικό έτος 2001-2002 το ΥΠ.Ε.Π.Θ.,  στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος για την «Κοινωνία της Πληροφορίας» και της Πρόσκλησης 5 που εκδόθηκε από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισής του, χρηματοδότησε το σχολείο μας και έτσι εξοπλιστήκαμε με ένα σύγχρονο Εργαστήριο Πληροφορικής.

Τακτικά ανανεώνεται και αναβαθμίζεται το Εργαστήρι Πληροφορικής με την οικονομική στήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων (Ε.Υ.Ε. Ε.Δ.) του υπουργείου Παιδείας, το σχολικό έτος 2014-2015 εξόπλισε το Σχολείο μας , επειδή είναι ΕΑΕΠ (Ενιαίου Αναμορφωμένου Εκπαιδευτικού Προγράμματος), με κινητό εργαστήρι πληροφορικής, που περιλαμβάνει 10 φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε τροχήλατο ερμάριο ,καθώς και εγκατάσταση δικτυακού εξοπλισμού και δομημένης καλωδίωσης σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας. Αυτή τη στιγμή το εργαστήριο χρησιμοποιείται από  το  σύνολο  των  μαθητών  του  σχολείου με το μάθημα της Πληροφορικής (Τ.Π.Ε.) να έχει ενταχθεί κανονικά στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου .