Α΄ θεματικός άξονας Εργαστηρίων Δεξιοτήτων – Ζω καλύτερα /Ευ Ζην – Τάξη ΣΤ΄- Τμήμα ΣΤ2

Στα πλαίσια της πρώτης ενότητας του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Ζω Καλύτερα-Ευ Ζην» ασχολήθηκαν οι μαθητές του Στ2 με τα εξής θέματα:

-Τι είναι ο υγιεινός τρόπος ζωής;

-Τι περιλαμβάνει ο υγιεινός τρόπος ζωής;

-Μαθαίνω να φροντίζω την υγεία μου

Οι προτιμήσεις στη διατροφή και οι καθημερινές συνήθειες που αφορούν τις φυσικές δραστηριότητες υιοθετούνται στα παιδιά από μικρή ηλικία. Όταν ακολουθείται διατροφή πλούσια σε λαχανικά , όχι μόνο αποκομίζονται διατροφικά πλεονεκτήματα αλλά υιοθετούνται υγιεινές διατροφικές συνήθειες που συνεχίζουν όχι μόνο σε όλη την εφηβεία αλλά και στην ενηλικίωση.  Συνήθως οι ιδιαιτερότητες της εφηβικής ηλικίας επηρεάζουν τη διατροφική συμπεριφορά των εφήβων. Οι έφηβοι έχουν την τάση να αμφισβητούν τον τρόπο ζωής των ενηλίκων, να αναζητούν την ανεξαρτησία τους από οτιδήποτε θυμίζει τους ενήλικες, να ασχολούνται υπερβολικά με την εικόνα του σώματός τους και να επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τους συνομήλικους και τα πρότυπα που προβάλλουν τα Μ.Μ.Ε. Άλλωστε οι διαταραχές πρόσληψης τροφής είναι αρκετά συχνές στον εφηβικό πληθυσμό και έχουν πολύ συχνά αφετηρία την αναζήτηση θετικής εικόνας του εαυτού.

Έτσι, λοιπόν μέσα από το εργαστήριο αυτό γνώρισαν και κατηγοριοποίησαν οι μαθητές τις υγιεινές και τις ανθυγιεινές τροφές.  Στη συνέχεια πραγματοποίησαν εργασία δουλεύοντας σε δυάδες κάνοντας διάκριση μεταξύ υγιεινών και ανθυγιεινών τροφών.  Παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με αυτό το θέμα και έπαιξαν παιχνίδια εκπαιδευτικής φύσεως με θέμα τη διατροφή.  Δουλεύοντας ατομικά σχεδίασαν τη δική τους διατροφική πυραμίδα.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.