Β΄ θεματικός άξονας Εργαστηρίων Δεξιοτήτων – «Φροντίζω το Περιβάλλον» – Τμήμα Δ1 & ΣΤ2

Στα πλαίσια της δεύτερης ενότητας του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Φροντίζω το Περιβάλλον» ασχολήθηκαν οι μαθητές με τις Φυσικές Καταστροφές. Κλήθηκαν να προβληματιστούν πάνω στα εξής ερωτήματα:

Έχεις ζήσει σεισμό;
Έχεις δει ηφαίστειο;
Έχεις ακούσει για τσουνάμι;
Τι είναι οι πλημμύρες;
Τι είναι η πυρκαγιά:;

Αρχικά έγινε συζήτηση για τα θέματα αυτά και ακολούθησε επεξήγηση των φαινομένων του σεισμού, του ηφαιστείου, της πυρκαγιάς, της πλημμύρας και του τσουνάμι. Οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας. Στα βίντεο παρουσιάστηκαν τα διαφορετικά αυτά φαινόμενα καθώς και τρόποι προστασίας από αυτά.
Οι μαθητές του Στ2 κατέγραψαν ένα πλημμυρικό φαινόμενο που έχουν ζήσει ή έχουν ακούσει στο φύλλο εργασίας που τους δόθηκε δουλεύοντας σε ζευγάρια.
Οι μαθητές του Δ1 έκαναν κολάζ με οδηγίες για την προστασία από τους σεισμούς δουλεύοντας σε ζευγάρια. Επίσης, σε φύλλο εργασίας που τους δόθηκε έγραψαν για το τι συμβαίνει όταν γίνεται σεισμός, πλημμύρα, όταν έχει ξεσπάσει πυρκαγιά ή όταν έχει εκραγεί ηφαίστειο. Δίπλα ζωγράφισαν τον κάθε φυσικό κίνδυνο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.