Γ κύκλος των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα “Ενδιαφέρομαι και Ενεργω -Κοινωνικη Συναίσθηση και ευθύνη “

Οι μαθητές της Γ τάξης του δημοτικού σχολείου Αγίας Βαρβάρας στο πλαίσιο του Γ κύκλου των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα “Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ -Κοινωνική Συναίσθηση και ευθύνη”, πραγματοποίησε πρόγραμμα συμπερίληψης: διαφορετικότητα- αλληλοσεβασμός με τίτλο ” Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι”.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα διαφορετικότητας και αποδοχής. Οι στόχοι του προγράμματος ήταν οι εξής:

1. Αποδοχή της διαφορετικότητας.

2. Αναγνώριση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

3. Πρόκληση ενσυναίσθησης.

4. Αλληλοσεβασμός

5. Εξάλειψη προκαταλήψεων και στερεοτύπων

Οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν είναι:

1. Συζήτηση για τη διαφορετικότητα και προβολή βίντεο

2. Ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων και παραμυθιών για τη διαφορετικότητα (η χώρα με τους παράξενους ανθρώπους, το κάτι άλλο, το αυγό, η Αργυρώ γελάει κ.α).

3. Τραγούδι για τη διαφορετικότητα και τη φιλία( Γέφυρες χτίζουμε, Αν όλα τα παιδιά της γης).

4. Βιωματικά παιχνίδια για διαφορετικότητα, αποδοχή, ενσυναίσθηση ( ο τυφλός, ο κροκόδειλος, έρημος, λεμόνια).

5. Δημιουργία αφίσας

6. Ομαδικές και ατομικές εργασίες.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.