Α΄ θεματικός άξονας Εργαστηρίων Δεξιοτήτων – Ζω καλύτερα /Ευ Ζην – Τάξη Δ΄- Τμήμα Δ1

Κατά το χρονικό διάστημα 20/9/2021-30/11/2021 στο πλαίσιο του προγράμματος ’’Διατροφή-Υγιεινή ζωή’’στο τμήμα Δ1 πραγματοποιήθηκαν οι εξής δραστηριότητες:

1. Αρχικά έγινε συζήτηση στην τάξη για την αξία της υγιεινής διατροφής, τις ομάδες τροφίμων και τη διάκριση των τροφίμων σε υγιεινά και ανθυγιεινά.

2. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο για τη διατροφή με τίτλους: Η πυραμίδα των τροφών και Το πιάτο της υγιεινής διατροφής.

3. Μετά την προβολή ζητήθηκε από τους μαθητές να δημιουργήσουν μια πυραμίδα διατροφής (ομαδική εργασία).

4. Δόθηκε στους μαθητές ερωτηματολόγιο με ερωτήσεις για το πόσο υγιεινά τρέφονται και τα αποτελέσματα συζητήθηκαν στην τάξη. Έγιναν προτάσεις για βελτίωση των διατροφικών τους συνηθειών.

5. Υγιεινό πρωινό: Οι μαθητές έφεραν υγιεινές τροφές από το σπίτι τους και έφαγαν υγιεινό πρωινό στο σχολείο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.